Solná jezera

Bahenní a solné lázně v růžovém jezeře:  světová organizace WHO vyhlásila oblast u města Torrevieja za jednu z nejzdravějších oblastí na světě. Voda v jezeře má svou růžovou barvu díky unikátnímu organismu – řase Dunaliella salina, která obsahuje vysoké množství beta-karotenu. Tento organismus je jedinečný tím, že dokáže přežít ve vodě s vysokou koncentrací soli.

Evropský unikát u města  Torrevieja vytváří Růžová laguna (španělsky Laguna rosa). Laguna je z města dostupná pěšky, na kole a samozřejmě i autem. I přesto, že se v laguně průmyslově těží sůl, je součástí přírodního parku Lagunas de la Mata y Torrevieja a tedy zde platí zákaz koupání. Bohužel – nebo díky bohu – jak chcete – zákaz je v poslední době vcelku kontrolován, a tedy pokud nechcete platit pokutu, je lepší jet do asi 24 km vzdáleného města San Pedro de Piňatar, kde je koupání a natírání bahnem v souladu s ochranou přírody a nebudete mít problém s policií.

Z našich obrázků – viz dole – si prosím neberte příklad a pokud nechcete riskovat vysokou pokutu, jeďte do  San Pedro de Piňatar, kde zcela legálně a bez obav můžete relaxovat v lázních pod širým nebem, v lázních, které jsou zcela zdarma.

Voda v laguně nadnáší, jak v růžovém jezeře u Torrevieja tak v lagunách Mar Menor v San Pedro de Piňatar,  je to podobné jako například Mrtvé moře, voda je plná nejenom soli, ale i mnoha léčivých látek. Léčí lupénku, revma, ekzémy, posiluje při onemocnění srdce. Extrémně slaný vzduch v blízkosti laguny ocení alergici a astmatici a lidé s respiračními chorobami.

Odpařováním vody jsou minerály v jezeře ve vysoké koncentrované formě. Zde je i  vzduch nasycen jódem, minerálními  látkami a solí. Lidé z celého světa přicházejí do Torrevieja ke slanému jezeru  pro  jeho přírodní léčivé účinky. Je to opravdu úžasné místo! Po 30 minutách  pobytu  u jezera člověk cítí nárůst síly a energie,  je to přirozená síla přírody! Říká se také, že sůl také čistí auru od negativních emocí. Proto asi byla ve známé pohádce sůl ceněna nad zlato. 🙂

Souřadnice :  37  st. 59´49.9´´ N      O st.42´0.9´´ W

Doporučuje se na léčení : kloubů, revmatismu, osteoporózy, astmatu, dýchacích onemocnění, stavy po zápalu plic, léčba vysokého tlaku, srdečních onemocnění, neurologických a psychosomatických  onemocnění, alergie, imunity, kožních onemocnění / lupénka, akné/ onemocnění štítné žlázy a rehabilitace po úrazech a zlomeninách kostí.